Kolekce XX - Masada(okolí)
Izrael takový, jaký je ...
•
Jsou situace, které donutí jejich protagonisty spáchat sebevraždu. Uchýlil se k ní první izraelský král Saul, když byl v boji s Filištínskými na hoře Gelboa těžce raněn, a o řadu století později obránci pevnosti Masada, jejichž hromadná sebevražda se stala legendou. Do okolí Masady se vypravíme ve XX. kolekci snímků Lumíra Hanuše.
•
Masada je obdivuhodná skalní pevnost. Nachází se na plošině útesu, který se tyčí nad okolní Judskou pouští do výšky až 450 metrů. Na mapě Izraele ji najdeme poblíž jihozápadního břehu Mrtvého moře. Vybudována byla v prvním století před naším letopočtem králem Herodesem Velikým, podle některých pramenů je však ještě staršího data. Do dějin vstoupila židovského protiřímského povstaní známého jako první židovská válka(vypukla roku 66. n. l.). V té době sídlila v Masadě římská posádka, kterou však židovští povstalci lstí přemohli a vytvořili zde na dobu osmi let svoji základnu. Římské 10. legii se podařilo Masadu dobýt roku 74 n. l. po dvouletém obléhání, během něhož vybudovali rampu(viz obr. níže), bez které by se na vrchol pevnosti zřejmě nikdy nedostali. Když nakonec prolomili hradby, pochopili, proč je nikdo nebránil: všech tisíc obyvatel Masady(s výjimkou dvou žen s dětmi) spáchalo hromadnou sebevraždu. Usoudili, že je lepší odejít z tohoto světa takto než padnout do římského zajetí - se vším, co by s tím souviselo.
Dnes se v areálu konají přísahy nováčků Obranného vojska Izraele. Během tohoto ceremoniálu se zní pevností slib, že "Masada nesmí už nikdy padnout".
•
1/
Hora Eleazar
Ukazatel v hebrejšttině a latince naznačuje, kterým směrem vede cesta, po níž lze vystoupat až na náhorní plošinu. Je ovšem také možné použít lanovky.
Upozornění, že cesta vzhůru je určena pouze pro zdatné turisty.
V údolí návštěvnické centrum.
•
Následuje série záběrů, které nepotřebují samostaný popis: vychutnat můžeme impozantní skalní masiv, který se jako milník zapsal do starověkých dějin židovského národa.
5/
6/
7/
8/
9/
1o/
11/
12/
13/
14/
•
Následuje pohled na místa pod pevností, kde se nacházela jednotlivá starověká vojenská ležení.
15/
Ležení A
16/
Ležení B
17/
Ležení C
18/
Ležení D - pohled z výšin
19/
Ležení D - bližší záběr
2o/
Ležení D - úplně dole
21/
Ležení F
22/
Ležení G
23/
Ležení H
24/
Ležení H - detailnější záběr
•
Závěrečná sada obrázků přibližuje hadí stezku vedoucí na plošinu na vrcholu, v úvodu zmíněnou rampu navršenou Římany, wádí(koryto pouštního sezonního roku)Masady nebo obléhací stěnu. Nechybí ani bonus na závěr ...
25/
Hadí stezka
26/
Wádí Masada - pohled I
27/
Wádí Masada - pohled II
28/
Rampa - pohled I
29/
Rampa - pohled II
3o/
Rampa - pohled III
31/
Skalní zásobárny vody
32/
Tyčové zábradlí na stezce vzhůru
33/
Obléhací stěna - pohled I
34/
Obléhací stěna - pohled II
35/
Horní stanice lanovky
36/
Loučíme se Masadou, vpravo sloup vysokého napětí s transformátorem
37/
Bonus na závěr. Sedimenty starověkého Mrtvého moře.
•